Lidé si na poslední chvíli půjčují levně, zdražení hypoték se blíží


02. 03. 2017
Od dubna 2017 se začnou finanční ústavy při poskytování hypoték řídit přísnějším doporučením České národní banky. Nově nebudou dávat úvěry na více než 90 % kupované nemovitosti a navíc budou muset výrazně omezit objem půjček mezi 80 a 90 % hodnoty pořizovaného bydlení. Jde přitom o druhé zpřísnění v krátké době. To předchozí přišlo na začátku prosince a se skutečnými cenami, za něž si lidé půjčují na bydlení, zahýbaly jen málo. Průměrná sazba hypoték stoupla v lednu na 1,82 % z prosincového dna na 1,77 %.

O to výraznější může být vzestup sazeb v následujícím období. A to hned z několika důvodů. Do hypotečních smluv se zatím ještě nepromítlo zvyšování oficiálních nabídkových sazeb, k němuž – až na dvě – přistoupily všechny banky už před koncem roku.

V lednu byly uzavřeny hypotéky s garantovanými úrokovými sazbami, které si lidé zafixovali ještě před zvýšením. Tyto garance pro rozjednané úvěry platí zpravidla měsíc, někdy i déle. Nabídkové ceny u sedmdesátiprocentních hypoték už podle něj přitom v únoru v průměru překročily 2 % procenta, zatímco ještě v říjnu dosahovaly 1,85 %.

Růst sazeb brzdí také poskytování individuálních slev. Zatímco v minulosti byla sazba ‚od‘ u většiny bank téměř nedosažitelná, dnes může být promarněnou příležitostí nepokusit se o sazbu nižší.

Zpřísnění regulace vysokoprocentních hypoték od dubna se podle expertů odrazí v jejich výrazném zdražení. Úvěry do 80 % budou levné, ale nad tuto hranici zdražují a zdražovat ještě budou. Banky budou moci mít v pásmu od 80 do 90 % hodnoty nemovitosti pouze 15 % objemu všech nových hypoték, zatímco dnes tvoří téměř třetinu poskytnutých půjček. Hypoteční analytici odhadují, že u vysokoprocentních hypoték bude úroková sazba o jeden až jeden a půl procentního bodu vyšší.

Hlavní vliv na vývoj sazeb u hypoték má politika ČNB. Díky devizovým intervencím je na trhu moc peněz a banky jsou za této situace rády, že mohou při záporných výnosech státních dluhopisů přebytečné prostředky umístit právě do hypoték. Dokud nezačne ČNB měnit kurz měnové politiky, není pro výraznější růst sazeb důvod.

Lednové údaje nicméně naznačují, že lidé s uzavřením hypotéky pospíchají. Počet poskytnutých úvěrů se proti prosinci, kdy byl rekordní, prakticky nezměnil. V lednu přitom obvykle poptávka klesá, a to bez ohledu na výši úrokové sazby. Navíc už třetí měsíc po sobě překročila průměrná hypotéka dva miliony korun, což se nikdy v minulosti nestalo.

Druhá fáze omezení hypoték dle doporučení ČNB se dotkne již většího počtu klientů. „Letos tedy mohou klienti, kteří nemají dostatečnou rezervu z vlastních prostředků, pocítit omezení dostupnosti bydlení,“ míní mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

 

..... potřebujete rychle řešit své bydlení nebo refinancovat stávající hypotéku? Můžete mne kontaktovat na uvedeném telefonním čísle, mailu nebo využijte níže uvedený kontaktní formulář.

 

» Další novinky …


Lidé si na poslední chvíli půjčují levně, zdražení hypoték se blíží

Od dubna 2017 se začnou finanční ústavy při poskytování hypoték řídit přísnějším doporučením České národní...

Číst více »

Daň z nabytí nemovitosti začal platit od 1.11.2016 kupující

Daň z nabytí nemovitosti začne od 1.11.2016 platit kupující. Sazba daně se nemění, zůstane i nadále 4 %....

Číst více »

Stavební spoření - ukončení stavebního spoření u nezletilého účastníka

Dne 6. 4. 2016 nabyla účinnost novela zákona č. 96/1993 Sb. o stavebním spoření týkající se výpovědí smluv...

Číst více »